Menu Zavřeno

Úvodních pár slov

Úvodních pár slov

Nejdříve, jak se sluší a patří, pár slov o mé osobě, aneb kterak jsem k bylinám a všemu tomu vůkol vlastně přišel. Začalo to před dávnými léty, v beskydských horách, kde v solidně zaplněné knihovně mých rodičů prodléval malý spisek o bylinkách.

     Bylo mi tenkrát necelých patnáct let, když mi oči kmitaly po zažloutlých stránkách letitého vydání bylinářovy rukověďi. Poté již přibývaly další svazky, tiskem předávané moudra legendárních českých bylinkářů, jako Pavel Váňa, Jozef Zentrich, Jiří Janča či Iva Ida Rystonová. Z těch mladších poté Vláďa Vytásek nebo Zbyněk Mlčoch. Neméně zajímavé bylo pročítat spisy Paracelsa, Hildegardy z Bingenu, Mattioliho.

     Bylo jich samozřejmě mnohem více, ovšem nerad bych vás tím obsáhlým seznamem jmen unudil k usnutí. Posléze jsem stále častěji od četby přecházel k praxi. Začal lidem dávat vlastnoručně nasbírané bylinky, vyrobené masti, tinktury. A ony pomáhaly. Měl li touhu uzdravit se člověk, svůj díl dodala také bylina.

      Čas šel dále a moje maličkost se přes mnohé kurzy, školení a také praxi dostala až sem, na Panskou sýpku. Díky vnímavým majitelům, mi bylo umožněno pracovat s bylinkami i zde, propašovat je do jídel, limonád, likérů či procedur ve wellness centru. Nyní bych moc rád něco málo ze svých zkušeností předal také vám. Ani náhodou nejsem vševěd, stále se snažím učit a poznávat nové. A věřte nebo ne, čím více toho je, tím neodbytnější mám pocit, že nevím vlastně skoro nic.

     A tak pojmete li touhu dozvědět se více, poznat nové, nebo třeba také to, co děláme zde, na Panské sýpce, čtěte. A nemusí to být právě tento blog. Moudrých knih či textů je celá řada. Vyslovíte li přání, ony přijdou, stačí jen chtít.