Popenec obecný
Další bylinka, jež je v Panské sýpce a věřím, že nejen zde, jako doma. Šíře jeho využití je značná. Můžeme jej přidávat při našich kulinářských pokus do polévek, nádivek, omáček či pomazánek, neboť je velmi aromatický. V lidovém léčitelství se využívá k detoxikaci organismu, podpoře činnosti jater, rozpouštění hlenů, má protizánětlivé působení. Rovněž je výtečný při nemocích horních cest dýchacích, kašli, zahlenění, odkašlávání, při bronchitidě. Droga podporuje tvorbu a vylučování žaludečních šťáv, tvorbu žluče, pomáhá rozpouštět žlučové kaménky a léčí záněty dolních močových cest.
Sbírat můžeme Popenec již brzy z jara, nejvhodnějším obdobím je tedy konec března, duben až po začátek července. Hodinou jeho sběru je 14 až 16. Obsahově je Popenec zásoben hořčinami, tříslovinami, organickými kyselinami, silicemi, saponiny, minerály jako vápník, hořčík, draslík, železo, fosfor, dále karotenoidy a značné množství vitamínu C.
Popenec obecný mohou užívat jak děti, tak kojící ženy, je bez kontraindikací. Pouze ve vyjímečných případech se upravuje doba užívání.
A nyní pár receptů k dobru
Popencová tinktura:
Popenec nakrájíme keramickým nožem nadrobno, načež jej umístíme do skleněné nádoby a zalijeme 50% alkoholem tak, aby byl zcela ponořen. Umístíme na tmavší, stinné místo a denně protřepáváme. Po měsíci můžeme přecedit přes plátno či gázu a rozlít do lahviček z tmavého skla. Využití je pak při alergiích, senné rýmě, průjmu a výše uvedených potížích.
Vločková kaše na vandry
Vy, kdož rádi brouzdáte přírodou, nebo se rádi po svěží noci pod širákem ráno posílíte zdravým a chutným jídlem, musíte ochutnat tento recept.
Hrst ovesných vloček namočíme večer do vody a necháme přes noc stát. Druhý den přivedeme k varu, přidáme kostku vývaru a oprané posekané bylinky jako Popenec, Bršlice, Česnek medvědí, mateřídouška. Krátce povaříme, osolíme a můžeme si popřát dobrou chuť. Dovolím si malý dodatek, neboť tuto kaši s chutí tvořím také doma, doporučuji na závěr přidat trojúhelníček taveného sýra, nebo nivy.
Sirup z popence vynikající na zánět průdušek – 20 g sušené nati zalijeme 1/2 l vroucí vody, necháme přejít varem, 15 minut vyluhovat a slijeme. Přidáme 1/2 kg medu a zahřejeme, až se vše spojí. Užíváme polévkovou lžíci 3-4x denně při kašli a dalších dýchacích problémech včetně lehčího astmatu.
Olej z popence na křečové žíly – čerstvou nať nasekáme keramickým nožem, zalijeme olejem tak, aby byla potopená a necháme vyluhovat 21 dnů v teple. Slijeme, používáme k potírání nohou při křečových žilách.
Protirevmatický čaj
3 díly Popence, 2 díly listu černého rybízu, 2 díly mladých listů bršlice kozí nohy. Dvě lžičky směsi na 250ml vody, 20 minut vylouhujeme a pijeme 3x denně mezi jídly.