Sedmikráska chudobka (Bellis perennis)
Přemýšlel jsem, kterou že bylinku uvést z plejády těch, jež na Panské sýpce používáme jako první. Zasloužila by si to jistě každá, ovšem stojíce před domem, stáhla si mou pozornost právě Sedmikráska, načež si o to sama řekla, tedy zde ji máme.
Mimo skutečnost, že se jedná o chutnou a jedlou rostlinku, má celou škáli zdraví prospěšných vlastností. Jíst se dá prakticky hned na louce, malá hrst květů i listů denně, přidávat do pomazánek, salátů, ozdobit polévku či dezert. Co se týče využití jako léčivky, je primárně vhodná do čajů na nemoci dýchacích cest, tedy při kašli, nachlazení, kataru horních cest dýchacích. Dá se ovšem použít také jako bylinku detoxikační, při čištění jater, ledvin, u zácpy, kožních potíží, posiluje srdce. Pít můžeme u rakoviny prsu jako podpůrnou léčbu. Poslední výzkumy uvádějí její přímý vliv na zpomalení šíření viru HIV v těle. Dále se z Sedmikrásky vyrábí med, mast na kožní potíže jako akné či ekzémy, rovněž tinktura by neměla chybět.
Sběr sedmikrásky je nejvhodnější v Březnu a Dubnu, byť roste téměř celý rok, nejvíce účinných látek má posléze mezi 12 až 13 hodinou. Kdysi byla tato rostlinka považována za lék s širokou škálou využití. Je to do jisté míry dáno také obsahovými látkami jako jsou aldehydy, alkoholy, flavonoidy, glykosidy, fytosterony, hořčiny, slizy, kyseliny, minerální látky, polyacetyleny, priskyřice, sacharidy, saponiny, třísloviny, terpenoidy a silice. Přes tuto šíři obsahových látek mohuo ižívat sedmikrásku jak těhotné ženy, tak i děti.
Nyní pár receptů k dobru:
Sedmikráskový med:
700 květů, 1litr vody, 2 citróny, 1kg cukru, přičemž můžeme přidat také hrst jitrocelových listů. Květy propláchneme vodou, zalijeme litrem vroucí vody, přidáme nakrájený citrón a necháme den louhovat. Další den přivedeme k varu, odstavíme, po vychladnutí přecedíme, pokud možno přes plátno či gázu. Do vzniklé tekutiny přidáme cukr a za občasného míchání volně vaříme, aby se část tekutiny odpařila. Užíváme až 4 lžíce denně při kašli a nachlazení, lze s ním rovněž sladit bylinkový čaj či káva z praženého kořene Smetanky lékařské (pampelišky).
Čaj při nachlazení a k lepšímu vykašlávání hlenů:
4 díly Yzopu lékařského (nať)
1 díl tymiánu (nať)
2 díly sedmikrásky (květ)
2 díly lípy (květ)
Dvě čajové lžičky směsi zalijeme 250ml vroucí vody a necháme 20 minut louhovat. Scedíme, můžeme osladit medem a popíjíme 3x denně po dobu tří týdnů.
Mast z květů sedmikrásky:
Květy sedmikrásky (množství sbíráme podle toho, kolik masti budeme vyrábět) vložíme do sklenice a zalijeme olejem tak, aby a to je důležité, byly květy ponořené v oleji. Louhujeme na slunném místě po dobu dvou týdnů, občas protřepeme. Po dvou týdnech macerát přecedíme, z něj posléze budeme vyrábět mast. Na 120g macerátu dáme 30g včelího vosku, vše dáme do malého hrnečku a ohříváme ve vodní lázni. Rozpuštěnou směs dobře promícháme a rozdělíme do menších skleniček. Po vychladnutí zavíčkujeme. Využití je při akné a ekzémech.
Jarní pomazánka:
hrst květů Sedmikrásky hrst listů a květů popence obecného, dva až tři listy česneku medvědího (popřípadě lžíce pesta), tvaroh. Všechny ingredience vložíme do misky a důkladně promícháme, poté necháme v lednici hodinu uležet. Pomazánka má vynikající chuť a můžeme ji použít jak na jednohubky, tak kupříkladu na chléb či pečený toast.
Sedmikráskové želé:
SUROVINY: Litr Sedmikráskových květů, 1,5 litru vody, 1 kg želírovacího cukru 1:1, šťáva z 1 citronu.
POSTUP: Květy rozložíme na plátno, aby vylezl hmyz. Poté květy svaříme s vodou. Necháme přes noc stát a následně přecedíme přes filtr. S želírovacím cukrem a citronovou šťávou svaříme na želé. Horké želé nalijeme do sklenic se šroubovacím víčkem a ty ihned uzavřeme.