Menu Zavřeno

Bylinkování

Plicník lékařský (pulmonaria officinalis)

Předmětem sběru je kvetoucí nať a to brzyz Jara. Droga obsahuje větší množství tříslovin, dále rozpustné soli kyseliny křemičité, sliz, saponiny, minerální látky, allantoin, fytosterin, cukry a cerylalkohol. Je zde i malé množství tzv. pyrolizidino-vých alkaloidů.

Jak praví už sám název byliny, lze ji výborně použít zejména v oblasti plic, protože podporuje vykašlávání a působí hojivě i regeneračně na sliznice dýchacích cest. Působí však i na sliznice trávicího ústrojí, ale zároveň také protizánětlivě i mírně močopudně.
Ochranný vliv na sliznice se projevuje i při zevním použití, a proto můžeme drogu využít pro omývání ran nebo při koupelích krvácejících hemoroidů. Droga nachází zajímavé uplatnění v geriatrii při
léčbě vleklých plicních onemocnění starších lidí. Nezanedbatelný je také její vliv na léčbu lymfatických onemocnění, popřípadě při popálení či poleptání dutiny ústní či jícnu.

Ačkoli nejsou vážnější námitky proti podávání samostatné drogy, mnohem častěji volíme její kombinaci do směsí, kde její účinek
spíše vynikne. Pro kombinaci jsou vhodné například podběl, petrklíč, sladké dřevo, anýz, fenykl, proskurník, puškvorec i meduňka.

Plicník nepodáváme malým dětem a těhotným a kojícím ženám. Není vhodný pro jedince užívající léky na ředění krve.

Závěrem dodám, že doba užívání této bylinky (ve směsích) by neměla překročit šest týdnů.